Poslání a priority APES
Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) ČR je spolek založený v říjnu roku 2010 společnostmi AB Facility, ENESA,
Siemens, Středisko pro úspory energie,
SEVEn, The Energy Efficiency Center, Dalkia Česká republika, MARTIA a ENVIROS,
zapsaný pod spisovou značkou L 65269 vedenou Městským soudem v Praze. V březnu 2023 sdružovala asociace 30 společností.
Posláním APES je přispívat k trvalému rozvoji energetických služeb na českém trhu.
Priority APES:
- reprezentovat a hájit oprávněné zájmy poskytovatelů energetických služeb na českém trhu i ostatních zemích,
- aktivně přispívat k dlouhodobému rozvoji energetických služeb v ČR,
- určovat a slaďovat standardy energetických služeb v ČR,
- propagovat energetické služby ve veřejném ale i soukromém sektoru
Podporujeme:
- zvyšování energetické účinnosti ve spotřebě ve stávajících, ale i nově stavěných komerčních a veřejných budovách, včetně využití obnovitelných zdrojů;
- nastavení dotačních programů tak, aby efektivně kombinovaly prostředky z veřejných zdrojů (fondy EU, národní zdroje, případně další zdroje dotací) se soukromými finančními zdroji a business modely (EPC, Performance Design&Build) s cílem, co nejlepší alokace těchto zdrojů s důrazem na prokazatelnost dosažených výsledků;
- tlak na ekonomickou výhodnost, prokazatelnost výsledků a garanci dosahovaných energetických úspor;
- soutěžení projektů, zejména ve veřejném sektoru, na náklady životního cyklu. Našim cílem je společně s dalšími partnery pohybujícími se v oblasti šetrného stavebnictví zajistit dlouhodobou ekonomickou efektivnost a udržitelnost komplexních rekonstrukcí a nových staveb;
- inovace: nové technologie, obchodní modely a inovativní financování jsou nezbytným předpokladem dalšího rozvoje energetických služeb;
- stabilitu a transparentní nastavení podmínek pro podnikání v oblasti energetických služeb, které je zásadně ovlivňováno dlouhodobou energetickou politikou, nastavením priorit, legislativou, nastavením regulačního rámce (ceny, tarify, daně a další);
Úspěchy APES:
- Připravili jsme pro MPO návrh vzorové smlouvy, zadávací dokumentace a metodiky výběrového řízení pro veřejné zadavatele projektů využívajících energetické služby se zaručeným výsledkem.
- Díky aktivitám APES a aliance Šance pro budovy, jejíž je APES členem, byl schválen nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který odráží i specifika EPC.
- Pořádáme konference a přednášíme na řadě seminářů a školení s cílem propagovat energetické služby se zaručeným výsledkem jako jednu z významných cest ke zvyšování energetické účinnosti, jak je vnímá i směrnice evropské komise EED 2012/27/EU.
Mezinárodní spolupráce
APES se nyní účastní jednoho významného mezinárodního projektů:
GREEN DEAL FOR BUILDINGS - ROUNTABLE
Renovace budov v České republice a na Slovensku nemohou dosáhnout požadovaného tempa bez účasti soukromého kapitálu a bez zapojení dalších zdrojů a nástrojů financování. K tomu je potřebná spolupráce všech zainteresovaných stran a implementace efektivních finančních nástrojů. Jak toto financování má vypadat bude předmětem kulatých stolů, ke kterým zasednou všichni zainteresovaní.
Základním úkolem projektu je organizace „Kulatých stolů“ (Roundtables) za účasti špičkových odborníků ze soukromého i veřejného sektoru, jejichž hlavním výstupem bude příprava návrhů opatření a akčních plánů s cílem ovlivnit politiky klíčových zúčastněných stran a podpořit implementaci iniciativy Chytré finance pro chytré budovy, zejména pokud jde o zlepšení efektivnosti veřejného financování a zapojení soukromého kapitálu. Tři expertní týmy s odborníky z Česka a Slovenska se budou podrobně věnovat efektivnímu financování, zvýšení investic do energetické účinnosti a zvyšování hodnoty a důvěry investorů.
Více o projektu najdete zde.
Rada APES
Výkonným orgánem asociace je Rada. Aktuálně je složena ze tří zástupců ESCO společností a dvou představitelů poradenských firem. Rada zasedá zpravidla jednou měsíčně.
Vystudoval obor jaderné elektrárny a zařízení na Moskevském energetickém institutu.
Zpočátku své profesní kariéry se věnoval jaderné energetice, nejprve jako operátor reaktoru v JE Dukovany a poté v JE Temelín jako směnový inženýr spouštění generálního dodavatele technologie ŠKODA PRAHA.
Energeticky úspornými projekty se začal zabývat v MVV Energie s.r.o., kde mezi lety 2000 až 2005 pracoval jako manažer divize energetických služeb. Od roku 2005 dodnes působí v různých manažerských pozicích ve společnosti ENESA a.s., která se na poskytování energetických služeb specializuje a za dobu své existence realizovala desítky úspěšných projektů EPC.
Za dobu svého působení v energetice zejména v oblasti energetické efektivnosti pracoval na řadě mezinárodních projektů a rozvoji trhů energetických služeb v několika zemích.
E-mail: miroslav.marada@apes.cz
Tel.: +420 775 272 797
Absolvent bakalářského studia na Ekonomicko-sociální fakultě UJEP v Ústí nad Labem, obor Finanční management.
První pracovní zkušenosti sbíral ve společnostech ACTHERM Servis a I&C Energo. Do ENETIQA a.s. (dříve MVV Energie CZ a.s.) nastoupil na začátku roku 2009, a sice na pozici technika EPC projektů. Na starosti měl jejich správu, vyhodnocování, následně i realizaci. V roce 2013 se stal obchodním zástupcem divize energetických služeb a převzal vše kolem akvizičních činností, veřejných zakázek a podobně. Od října 2016 celou divizi řídí a je tak ve společnosti ENETIQA plně zodpovědný za energetické služby jako takové.
Právě díky své profesní historii se v problematice EPC projektů velmi dobře orientuje a má bohaté zkušenosti – a to ve všech jeho fázích. Osobně je přesvědčen, že potenciál EPC projektů významně převyšuje kapacitní možnosti všech ESCO firem, jen je nutné jej mnohem aktivněji vyhledávat než doposud.
E-mail: martin.hvozda@apes.cz
Tel.: +420 725 003 307
Absolvoval bakalářské studium v oboru Automatizace a řídicí technika na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (dříve Vysokého učení technického v Brně) a následně magisterské studium v oboru Řídicí a informační systémy na Fakultě elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.
V letech 1996 – 2000 působil na Státní energetické inspekci Ministerstva průmyslu a obchodu, kde zajišťoval dohled nad podmínkami podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích. Od roku 2000 do roku 2011 byl zaměstnán jako konzultant a následně provozní ředitel ve společnosti ENVIROS, s.r.o.
V roce 2011 se spolupodílel na založení společnosti LOYD GROUP s.r.o., kde dodnes působí jako její jednatel. Zároveň je, ve funkci prezidenta, členem statutárního orgánu nevládní neziskové organizace NÁRODNÍ ENERGETICKÝ KLASTR, z.s.
Je energetickým specialistou, ve smyslu ustanovení § 10 odst. (1) písm. a), b), c) a d) zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, poradcem OPŽP a koučem projektu CzechEkoSystem. Má dlouholeté zkušenosti s přípravou a realizací projektů energetických úspor, a to v soukromém i veřejném sektoru.
E-mail: libor.prouza@apes.cz
Tel.: +420 602 609 154
Vystudoval ČVUT v Praze, fakultu elektrotechnickou, v roce 1992 zde obhájil vědeckou aspiranturu.
Působil ve výzkumných společnostech EGU a VUPEK, kde navrhoval energeticky úsporná v průmyslových odvětvích, analyzoval úsporné technologie a řídil tvorbu energetické politiky.
V roce 1990 zakládá společnost SEVEn. Věnuje se řízení projektů orientovaných na energetickou účinnost a rozvoji projektů zaměřených na úspory energie a energetické plánování pro města. Působil jako konzultant pro hodnocení projektů Světové banky a jako konzultant UNDP. Pracuje jako expert v odborných komisích, zabývá se hodnocením energetických projektů ve střední Evropě.
Přes dvacet let se podílí na rozvoji metodiky EPC a zavádění právních předpisů týkajících se EPC v České republice a dalších zemích střední a východní Evropy. V letech 2008-2009 se účastnil projektu EBRD podporu EPC na Ukrajině a v letech 2011 až 2012 připravoval prostředí pro realizaci EPC v Moldavsku.
Spolupracuje na evropských projektech propagace metody EPC jako jsou projekty Transparense (podpora rozvoje EPC v Evropě, Evropský etický kodex), EESI 2020 (podpora používání EPC ve velkých městech a metropolitních oblastech po celé Evropě), CombinES (kombinuje stávající dotační programy s EPC).
Řídí a pracuje na různých projektech EPC v České republice (např. Nemocnice Jihlava, Kongresové centrum, ČVUT Praha, aj.).
E-mail: jaroslav.marousek@apes.cz
Tel.: +420 602 538 228
Absolvent ČVUT Praha, fakulty stavební. Člen APES od roku 2011.
Problematice energetických úspor se věnoval od roku 2007. Jako projektový manažer společnosti DABONA s.r.o. zajišťoval poradenskou činnost a komplexní koordinaci projektů spolufinancovaných z dotačních titulů.
Od roku 2010 se věnoval EPC projektům ve veřejném sektoru. Z pozice poradce se podílel na přípravě projektů, zpracování předběžných analýz a procesech výběru ESCO.
V roce 2012 se přesunul na stranu ESCO a od té doby má na starosti veškeré projekty společnosti D-energy s.r.o., na jejímž vzniku se podílel. Zkušenosti z různých oblastí se snaží využívat a propojovat také v byznysu. I když je D-energy s.r.o. nejmenší ESCO společností, má ve svém portfoliu celorepublikově významné EPC projekty v kombinaci s veřejným osvětlením a v poslední době také projekty využívající dotace z OPŽP či metodiky D&B.
E-mail: eduard.paulik@apes.cz
Tel.: +420 736 254 363
Výkonný ředitel asociace
Vystudoval obor Ekotechnika na Fakultě strojního inženýrství ČVUT v Praze.
Několik let působil v automobilovém průmyslu, v oddělení technického vývoje společnosti Škoda Auto. V r. 2003 začal pracovat ve společnosti Siemens jako vedoucí projektů zajišťujících úspory energie a od roku 2007 do března 2015, na pozici ředitele útvaru energetických služeb divize Building Technologies,
kde koordinoval činnosti související s realizací těchto projektů v České a Slovenské republice, z nichž mnoho bylo řešeno metodou Energy Performance Contracting (EPC).
Od dubna 2015 do července 2017 pracoval jako obchodní ředitel ve společnosti Amper Savings, a.s. Od srpna 2017 je ředitelem společnosti DS Energy Consulting s.r.o.
E-mail: radim.kohoutek@apes.cz
Tel.: +420 602 538 228
Kontakt
APES, Harfa Business Center B, Českomoravská 2532/19b, 190 00 Praha 9
tel.: 603 894 354, mail: office@apes.cz
Kritéria pro přijímání nových členů asociace
V souladu se stanovami asociace přijímá nové členy Rada APES na základě osobní prezentace uchazeče o členství na jednání Rady, které se koná jednou měsíčně.
V případě zájmu prosím kontaktujte office@apes.cz, tel. 603 894 354, kde obdržíte další informace ohledně vstupní procedury, poskytovaných služeb a členských poplatků.
Partneři
APES úzce spolupracuje především s těmito organizacemi a institucemi